Jazyky – klíč k novým kariérním a osobním příležitostem. Naučte se je efektivně udržovat!

Více jazyků, více možností! Jak si ale udržet vícero cizích jazyků v kondici a nezapomínat?
virtuální asistentka s jazyky_němčina_angličtina_španělština

Ovládání více jazyků je v dnešní globalizované době velkou výhodou. Ať už pracujete v mezinárodní firmě, věnujete se virtuální asistenci, rádi cestujete nebo se chcete jen tak pobavit s lidmi z jiných kultur, znalost cizích jazyků vám otevírá dveře k novým možnostem. Ale jak si udržet aktivní znalost jazyků, když jich ovládáte více?

Není žádným tajemstvím, že udržet si aktivní znalost více jazyků není snadné. V různých fázích kariéry se můžeme setkat s tím, že používáme jen některý z nich. Ať už kvůli práci, studiu nebo osobním zájmům, některé jazyky se dostávají do pozadí a jejich znalost pomalu upadá. Určitou výhodou je zajisté práce virtuální asistentky, kdy si spolupráci lze nasmlouvat i s ohledem na jazykové požadavky. Vždy ale záleží na tom, zda se potká poptávka s nabídkou. A tak ani virtuální asistence není zárukou, že po určitou dobu některý z jazyků nezůstane stranou.

Jak si udržovat aktivní znalost jazyků

Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak si jazyky udržet v aktivní paměti:

Kontakt s rodilými mluvčími: Tato možnost není vždy dostupná, ale představuje jeden z nejlepších způsobů, jak udržovat svou jazykovou úroveň. Interakce s rodilými mluvčími vám umožní rozvíjet své schopnosti porozumění a komunikace.

Kurzy konverzace: Zaplatit si kurz konverzace je účinný způsob, jak zlepšit svou schopnost mluvit a porozumět danému jazyku. Nicméně, tyto kurzy něco stojí a často není snadné najít čas na jejich absolvování.

Sledování pořadů v televizi: Sledování televizních programů může být zábavným a užitečným způsobem, jak si udržet své jazykové dovednosti.

Tip: Pro pořady v němčině vyzkoušejte např. ZDFmediathek (https://www.zdf.de/live-tv): Nabízí široký výběr pořadů německé televize ZDF, včetně seriálů, filmů a dokumentů, a to zdarma.

Poslech audioknih: Poslech audioknih je skvělý způsob, jak si procvičit své porozumění mluvenému slovu.

Četba knih: Čtení knih v cizím jazyce pomáhá rozšířit slovní zásobu a upevnit gramatiku.

 

Jak číst knihy v cizím jazyce

Číst knihy v cizím jazyce zvládnete i s nižší úrovní znalostí. Zapomeňte na slovník a překládání každého slova. Zaměřte se na celkové porozumění textu z kontextu.

Pro začátečníky nedoporučuji dvojjazyčné knihy. Překlad na protější stránce láká ke kontrole každého neznámého slova, brzdí plynulé čtení a zpomaluje budování jazykové intuice. Každý autor má svou slovní zásobu a slova se v jeho knihách opakují, což usnadňuje učení se novým slovům a slovním obratům.

Nebojte se obtížného začátku, s každou další knihou to půjde lépe.

Tip: Vyberte si knihu, která Vás opravdu zajímá a není přeložená do češtiny. Zvýší to Vaši motivaci prokousat se textem i přes počáteční těžkosti 😊

Výhody četby cizojazyčných knih

Čtení knih v cizím jazyce má mnoho výhod. Kniha je přenosná a můžete si ji vzít kamkoli, třeba na cestu do práce. Číst se dá i po malých časových úsecích, což usnadňuje začlenění četby do denní rutiny.

Čtením různých stylů a registrů jazyka si rozšiřujete své jazykové dovednosti. Čtení správně napsaných textů vám také pomáhá upevňovat gramatická pravidla a struktury.

Tip: Čtěte nahlas, abyste si vylepšili výslovnost a porozumění mluvenému slovu. Pro nácvik výslovnosti v angličtině můžete zkusit zapojit třeba také AI v aplikaci Elsa Speak (https://elsaspeak.com/en/)

 

Kde najít cizojazyčné knihy

Knihám v němčině se otevírá brána s mým oblíbeným prodejcem e-book.de (https://www.ebook.de/de/). Najdete tam i slušný výběr v dalších jazycích. Záleží na konkrétní e-knize, u které je vždy uvedeno, v jakých jazycích je dostupná.

Pokud nemáte dostatek místa na nové knihy a na čtečky Vás neužije, můžete si cizojazyčné knihy raději půjčovat. Skvěle zásobená je například Městská knihovna v Praze (https://www.mlp.cz/cz/). Mohu ji vřele doporučit z vlastní zkušenosti, alespoň co se týče četby v němčině, angličtině a španělštině.

Pokud rádi recyklujete, podívejte se na výběr cizojazyčné literatury na Knihobot (https://knihobot.cz/). Najdete zde knihy v němčině, angličtině, španělštině, francouzštině, italštině, slověnštině a polštině.

 

Ať už si své jazykové dovednosti udržujete konverzací, sledováním pořadů nebo třeba čtením, myslete na to, že klíčem k úspěchu je především pravidelnost. A aby Vám nebylo zatěžko opakovat určitou činnost pravidelně, musí Vás to hlavně bavit.

A co vy? Máte taky své tipy na udržování jazykových dovedností?

Přejít nahoru